برای افزایش سرانه مطالعه باید فکری کرد

1397/11/21 22:32

مصطفی رحماندوست با بیان این نکته که نمایشگاه کتاب خوزستان در سال های گذشته موفق بوده است، عنوان کرد: این نقطه شروع خوبی است و نشان می دهد شما در این استان نسبت به دیگران بیشتر مطالعه می کنید، ولی تا توسعه پایدار نشود تأثیر گذار نخواهد بود.

به گزارش روابط عمومی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، مصطفی رحماندوست، شاعر کودک و نوجوان در نشست تخصصی ادبیات کودک و نوجوان با نام "صد دانه یاقوت"  که عصر  یکشنبه ۲۱ بهمن ماه در نمایشگاه بین المللی کتاب خوزستان برگزار شد، با اشاره به تأثیر فضای مجازی بر کتاب و کتابخوانی، اظهار کرد: فضای مجازی  و وسایل ارتباط جمعی از نوع دیجیتال آن وقت مطالعه را نمی گیرد.

وی گفت: ما از هر چیز نویی که ظهور می کند می ترسیم، زمانی مردم حتی از کتاب هم‌ می ترسیدند درست است که فضای مجازی وقت گیر است، اما  اگر پدر و مادرها امروزی باشند و دقت کنند وسایل ارتباط جمعی و دیجیتال مانع مطالعه کودکان نمی شود.

این شاعر کودک و نوجوان افزود: زمانی که اکنون صرف فضای مجازی و دنیای دیجیتال می شود در گذشته صرف مطالعه نمی شده است، پس نباید به فضای مجازی به عنوان‌مانعی بر سر راه افزایش سرانه مطالعه کشور بنگریم.

رحماندوست تاکید کرد: با وجود اینکه گستردگی وسایل ارتباط جمعی در دیگر کشورهای خارجی بیشتر از ایران است، اما سطح مطالعه در آنها نسبت به ایران بسیار بالاست تا آنجا که کشور ما از کمترین سطح مطالعه برخوردار است.

وی ادامه داد: تا زمانیکه سطح مطالعه در کشور ما پایین است، در جبین این ملت نور شادمانی به وجود نخواهد آمد.

رحماندوست با اشاره به این که مردم در کشورهای خارجی در هر مکانی مشغول مطالعه هستند، گفت: حتی در فیلم های غرب وحشی، کابوی قاتل هم کتاب می خواند، اما خواننده کتاب در فیلم های ایرانی، فردی پیر، خسته کننده با عینکی ذره بینی است که هیچ جذابیتی برای مخاطب ندارد.

این شاعر قدیمی حوزه ادبیات کودک و نوجوان با اشاره به اینکه کشور چین کتاب مصنوعی به ایران صادر می کند، یاد آور شد: چینی ها نیز خوب می دانند که ما به دنبال پز دادن با کتاب هستیم نه خواندن آن به همین دلیل کتاب مصنوعی که دکوری از کتاب است را به ما می فروشند.

وی با بیان این نکته که نمایشگاه کتاب خوزستان در سال های گذشته موفق بوده است، عنوان کرد: این نقطه شروع خوبی است و نشان می دهد شما در این استان نسبت به دیگران بیشتر مطالعه می کنید، ولی تا توسعه پایدار نشود تأثیر گذار نخواهد بود.

رحماندوست افزود: مقدمات توسعه پایدار را با احداث کتابخانه ها فراهم کرده اند اما شما چرا فرزندان خود را به کتابخانه ها نمی برید؟

این شاعر کودک و نوجوان با اشاره به اینکه وقتی انسان از چیزی لذت می برد، آن احساس خوشایند را به اطرافیان خودانتقال می دهد، بیان کرد: بیایید حس لذت از مطالعه را ابتدا در خود تقویت کرده و سپس آن را به کودکانمان انتقال دهیم.

وی ادامه داد و گفت: بطور مثال وقتی از مسواک زدن لذت نمی بریم بالطبع فرزندانمان نیز آن حس را در ما مشاهده کرده و تا پایان عمر این کار را با خرسندی انجام نخواهد داد.

رحماندوست با اشاره به اینکه ۸۳ درصد شاکله شخصیتی کودکان در سن ٣ تا ٦ سالگی شکل می گیرد، تاکید کرد: اگر می خواهیم کودکانمان مطالعه کنند باید قبل از ۷ سالگی برنامه ریزی کنیم.

وی با اشاره به اینکه کشورهای خارجی برای افزایش سطح مطالعه خود برنامه های ۷ یا ۱۰ ساله دارند، بیان کرد: متاسفانه دولت های ما به این نکات توجه نکرده و مشغول امور شخصی خود هستند و ما باید خودمان برای ارتقاء سرانه مطالعه و فرهنگ کشور کمر همت ببندیم تا آیندگان مانند امروزیان زندگی نکنند.

این شاعر کودک و نوجوان با بیان اینکه باید برای افزایش سرانه مطالعه کشور فکری اساسی کرد، اظهار کرد: ساده ترین و بهترین راه برای علاقه مند کردن کودکان به مطالعه را انتقال حس لذت در هنگام‌کتاب خواندن است وقتی در منزل تلویزیون را خاموش کنیم و بگوییم اکنون زمان مطالعه است و می خواهیم کتاب بخوانیم، اتفاق مهمی در ذهن فرزندانمان رخ خواهد داد.

وی خطاب به والدین گفت: دستان بچه ها را لمس کنید و چشم مقابل چشم برای بچه قصه بگویید و کتاب بخوانید.

این شاعر کودک و نوجوان کشور بیان کرد: برای کودکان به دنیا نیامده و هنوز در شکم مادر آهنگ و شعرخوانی ریتمیک گذاشتیم و تاثیر آن بر کودک کاملا مشهود بود و صدای پدر واکنش بیشتری نشان می‌داد و صدای مادر شگفت انگیزتر بود.

وی با اشاره به این نکته که تا کنون ۳۱۵ جلد کتاب با تیراژی معادل ۷/۵ میلیون عدد و به ۱۳ زبان دنیا نوشته ام، تاکید کرد: لحظات پایدار لذت بخشی را در هنگام‌ مطالعه برای فرزندانمان ایجاد کرده و با خواندن کتاب برایشان خاطره سازی کنیم.